Kategorie
Biznes

Amazon FBM- komu opłaca się wybrać ten model sprzedażowy?

>>>

Amazon fbm

Sprzedaż za pośrednictwem Internetu to w dzisiejszych czasach jeden z najlepiej rokujących modeli sprzedażowych. Nikogo nie powinno więc zdziwić to, iż wiele sprzedawców chce tak prężnie rozwijać swoją działalność online i wiele z nich decyduje się również na handel międzynarodowy.

Amazon jest popularną platformą, znaną w całej Europie i dostępną również w Polsce. Platformę amazon zna większość firm, jak i kupujących, szukających produktów w atrakcyjnych cenach.

Dzięki tej firmie, można nawiązać kontakt również z rynkiem zagranicznym, co daje wiele możliwości. Ten amerykański gigant udostępnia dwa modele sprzedażowe, z których mogą wybierać przedsiębiorcy decydujący się na współpracę z tą firmą.

Sprzedawcy mogą korzystać z modelu FBM lub FBA. Czym jest amazon FBM i czy warto wybrać ten model, czy może jednak FBA?

Czym jest amazon FBM?

Na platformie amazon działa wiele sprzedawców, którzy wybierają dystrybucję swoich produktów właśnie tym kanałem sprzedaży. Czym jest popularny model FBM?

Skrót FMB oznacza dokładnie Fulfillment By Merchant. W tym modelu to sprzedawca realizuje zamówienie klientów, a więc nie korzysta z magazynów amazon.

Jedynie za pośrednictwem amazon sprzedaje swoje towary, nie korzystając przy tym z innych usług, jakie zapewnia ta firma. Jest to opcja kierowana głównie do spółek, jednakowo do producentów, jak i resellerów. Muszą oni na początku swojej przygody z platformą amazon wybrać jeden spośród aż 3 dostępnych opcji.

Amazon fbm jest więc rozwiązaniem dla osób, które chcą sprzedawać na platformie, ale mieć większą kontrolę nad swoim asortymentem. Wysyłka jest zatem obowiązkiem sprzedawcy, nie korzysta on z magazynu amazon, a więc musi sam zająć się przechowywaniem swoich towarów.

Amazon jest tylko i wyłącznie pośrednikiem w całym procesie i nie ma żadnego wpływu na realizację zamówień składanych przez klientów. Jeśli chodzi o wsparcie obejmujące model FBM, chodzi tutaj jedynie o możliwość wykorzystania platformy do planowania sprzedaży i kontrolowania procesów logistycznych, a także używania dodatkowych narzędzie, dzięki którym przygotowanie towaru do wysyłki będzie łatwiejsze.

Jako sprzedawca, jest on odpowiedzialny za to, czy przesyłki trafią do klientów amazon. Sklepy online chętnie korzystają z tego modelu, jeśli chcąc wiedzieć, co do dokładnie się dzieje z ich towarem.

Dla osób, które liczą na większe wsparcie ze strony amazon, powstał model FBA. W modelu FBA to amazon zajmuje się wszystkim, zaczynając od magazynowania, poprzez wysyłkę towaru, aż do dokonywania zawrotów i reklamacji.

Na czym dokładnie polega model FBM?

Polega on przede wszystkim na tym, że to sprzedawca jest w pełni odpowiedzialny za realizację zamówień, które są oferowane na platformie amazon. Model FMB jest świetnym wyborem dla sprzedawców, którzy sami produkują produkty czy też sprzedają małą ilość egzemplarzy.

Jeżeli więc przedsiębiorca na amazon chce sprzedawać jedynie kilka sztuk miesięcznie czy też ma produkty z niską marżą ze sprzedaż, wówczas zysk przy fulfillment by amazon byłby zbyt niski. Ponadto, w modelu FBM nie trzeba spełniać bardzo wygórowane wymagania amazonu.

Oczywiście trzeba zapewnić kupującym obsługę na wysokim poziomie, zadbać o to, aby wysyłka była szybka i zajmować się reklamacjami i zwrotami.

Sprzedawca może za to samodzielnie kontrolować logistykę, analizować przyczyny zwrotów i uzyskiwać ważne informacje zwrotne od klientów.

Jak wygląda sprzedaż w modelu FBM?

Magazynowanie

Sprzedający musi samodzielnie zorganizować sobie miejsce do bezpiecznego przechowywania swoich towarów.

Podjęcie współpracy z partnerem do realizacji przesyłek

W modelu FBM to przedsiębiorca musi znaleźć firmę przewozową, która będzie dowoziła sprzedany towar do klienta.

Sprzedaż produktu

A po niej należy oczywiście zająć się realizacją zamówienia oraz obsługa wysyłki.

Obsługa reklamacji oraz zwrotów

Wszelkimi ewentualnymi zwrotami i reklamacjami musi zając się sprzedawca, kontaktując się ze swoimi klientami i wyjaśniając z nimi wszelkie nieporozumienia.

Inne rodzaje sprzedaży

FBA, czyli Fullfilment By Amazon

Model FBA opiera się na tym, iż po trzymaniu zamówienia od klienta na platformie, to sprzedający przekazują towary amazonowi, po czym to korporacja odpowiada za ich dostarczenia do klientów.

Niestety przy tym modelu przedsiębiorca musi liczyć się z wyższą prowizją dla amazon, jednakże jego obowiązki są znacznie ograniczone. Nie musi magazynować, wysyłać produktów czy nawet dokonywać zwrotów i reklamacji.

Fulfillment outsourcing

Jest to po prostu zlecenie wysyłki firmie zewnętrznej.

Amazon FBM- komu polecany jest ten model sprzedażowy?

Najczęściej po taki model sięgają sprzedawcy oferujący bardzo unikalne i ekskluzywne produkty. Jest to też rozwiązanie dla niewielkich firm, które sprzedają mało produktów. Model FBM jest dobrą opcją także dla osób korzystających z Seller Fulfilled Prime.

Model sprzedaży i logistyki FBM polecany jest najczęściej sprzedawcom, którzy oferują produkty ekskluzywne lub unikatowe.

Ta opcja sprawdzi się również w przypadku mniejszych firm, które sprzedają mniej produktów. Dla sprzedawców korzystających z Seller Fulfilled Prime (SFP) również zaleca się wybór opcji FBM.

Model FBM- zalety

Sprzedawcy korzystający z modelu FBM są w stanie kontrolować cały proces powiązany z obsługą klienta, jak i wysyłką towarów. Korzysta on jedynie z własnych zasobów i wysyła zakupiony towar od razu do kupującego.

Decydując się na model FBM, musi on zajmować się całym procesem realizacji zamówienia, zaczynając od zakupu, po wysyłkę i odbiór. Wśród zalet współpracy z amazonem poprzez ten model, wymienia się:

  • ograniczenie strat, które często mają miejsca poprzez zmiany w zasadach Amazona,
  • możliwość zbudowania całkowicie niezależnej marki,
  • poczucie pełnej kontroli nad swoim własnym biznesem,
  • o wiele lepsza kontrola nad zapasami, które nie będą znajdowały się w magazynie amazon,
  • brak możliwości wystąpienia nieplanowanych wydatków, czyli sprzedawca zna wszystkie stały opłaty na dany rok,
  • swoboda prowadzenia biznesu według swoich własnych preferencji,
  • znajomość stanu magazynu, a więc sprzedawca wie dokładnie na co jest popyt a na co nie i jakich zmian musi dokonać, aby cały czas rozwijać swoją działalność w dobrym kierunku,
  • łatwiejsze prowadzenie sprzedaży detalicznej online oraz offline, przez jedno miejsce przechowywania towarów.

Sprzedaż produktów metodą FBM jest opłacalna dla osób prowadzących swoje własne sklepy, także te internetowe. Model ten pozwala na zbudowanie wiarygodności danej firmy, która jest niezwykle ważna.

Dla małych firm to świetny wybór, a sama wysyłka w takim wypadku nie okaże się kłopotliwa. Dużo ważnych informacji dotyczących modeli sprzedaży można znaleźć na amzteam.pro

O czym należy pamiętać wybierając model FMB?

Wybierając model FBM, należy jedynie pamiętać o pewnych kwestiach. Ważne jest to, aby spełnić pewne standardy działania tej platformy.

Liczy się przede wszystkim znakomita obsługa klientów i terminowa wysyłka towarów. Taki sposób sprzedaży wiąże się też z koniecznością wynajęcia powierzchni magazynowej, w której będą przechowywane produkty. W tym modelu działa także indykator opóźnionych wysyłek, jeśli sprzedajesz na amazon musisz zadbać o to, aby twoi klienci byli zawsze zadowolenie, a obsługa ich była na wysokim poziomie.

Jakie są koszty modelu FBM?

Amazon pobiera opłaty powiązanie z użytkowania platformy. Ich wysokość zależy od wybranego planu.

Opłata może być pobierana w zależności od sprzedanych przedmiotów czy też niezależnie od tego, ile towarów zostanie sprzedanych na Amazon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *