Kategorie
Inne

Pellet drzewny- jaki wybrać, zalety, zastosowanie.

Pellet drzewny

W sezonie grzecznym wrasta zainteresowanie paliwem opałowym, dzięki któremu można uzyskać odpowiednią temperaturę w domu. Kupującym zależy nie tylko na tym, aby opał był łatwy w eksploatacji, ale też stosunkowo tani. Coraz częściej do ogrzewania domu wybiera się wydajny pelet drzewny.

Czym jest pellet?

Pellet drzewny różni się znacząco od innych rodzajów paliwa opałowego do systemów grzewczych. Jest to paliwo opałowe wytwarzane z odpadów drzewnych, które zostały sprasowane pod wysokim ciśnieniem. To ekologiczne granulki pelletu, które zawierają w sobie między innymi sprasowane trociny, wióry czy też dodatek słomy. Co ważne wartość opałowa pelletu drzewnego jest tak samo wysoka, jak węgla. Zaletą pelletu drzewnego jest niska zawartość popiołu, jaki powstaje w procesie spalania. Granulki pelletu zachowują niską wilgoć. Według szacunków, ze spalenia jednej tonu pelletu powstaje kilka kilogramów popiołu. Co ciekawe, popiół stanowi też wartościowy materiał, gdyż zawiera w sobie spore ilości niepalnych związków mineralnych. Warto podkreślić, że pellet drzewny jest preparowaną biomasą, a więc zalicza się go do odnawialnym źródeł energii. W przeciwieństwie do węgla pellety drzewne nie zwiększają śladu węglowego. Drzewa, z których następnie powstaje drewno oraz odpadki, przetwarzane są na pellet drzewny, który jest organizmem żywym uczestniczącym w bieżącym obiegu dwutlenku węgla.

Jakie są rodzaje pelletu?

Można wymienić parę rodzajów pelletu drzewnego:

Wyróżnia się kilka rodzajów pelletu. Wśród najpopularniejszych wymienić można:

 • pellet drzewny (np. z trocin, zrębek, innych odpadów drzewnych),
 • pellet agro (np. ze słomy, siana, biomasy roślin energetycznych),
 • pellet z łuski słonecznika,
 • pellet z innych odpadów.

Jakie właściwości posiada pelet drzewny?

Pelletem drzewnym ogrzewa się przede wszystkim budynki jednorodzinne. Podczas spalania powstaje niska zawartość popiołu i niewielkie ilości dwutlenku węgla, przez co można zachować czystość w pomieszczeniach. Pellet drzewny oprócz tego nie zawiera szkodliwych substancji, ani nie emituje przykrych zapachów, z uwagi na to, że nie zawiera sztucznych dodatków. Sezon grzewczy z wykorzystaniem pelletu drzewnego jest więc mniej uciążliwy, aniżeli przy zastosowaniu węgla. Pelety drzewne pozwalają na ogrzanie niewielkich mieszkań, jak i można je użyć do ogrzewania domu o sporej powierzchni. Pelety drzewne są też znakomitym rozwiązaniem dla zakładów przemysłowych. Ich zawartość wilgoci jest niska, a ich wartość opałowa jest wysoka. Nie można pominąć tego, że jest to paliwo ekologiczne. Wartość opałowa pelletu drzewnego jest zadziwiająco wysoka, z tego względu jest to jedno z najbardziej efektywnych źródeł energii. Pellet drzewny jest uznawany za odnawialne źródło enegii. Ogrzewanie stanowi połączenie niskich kosztów, ekologii i wygody. Ponadto, pelety drzewne są łatwe w przechowywaniu oraz dystrybucji.

Jaki pellet drzewny wybrać?

Najchętniej kupowanym pelletem jest ten drzewny. Jego dużą zaletą jest przede wszystkim wysoka wartość opałowa. Produkuje się go z drzew liściastych oraz iglastych. Pellet drzewny z drzew iglastych wyróżnia się jeszcze lepszymi parametrami. Wysokiej jakości pellet drzewny nie zawiera w sobie sztucznych dodatków sklejających. Znajdujące się w początkowym materiale substancje łączące naturalnie sklejają, pozwalając na utworzenie granulek. Co ważne, podczas produkcji pelletu drzewnego nie stosuje się całych drzew, a tylko i wyłącznie ich pozostałości, które i tak się do niczego innego nie przydają. Jest to dużą zaletą tego opału. Pellet drzewny jest doskonałą alternatywą dla węgla, gazu czy oleju opałowego. Wysokiej jakości opał można zakupić na stronie Sprzedaz-pellet.pl .

Na co zwrócić uwagę wybierając pellet drzewny?

Jedynie zakup wysokiej jakości pelletu drzewnego pozwoli na dobre ogrzanie domu, ponadto będzie bezpieczny dla całego otoczenia. W jaki sposób rozpoznać wysokiej jakości pellet?

 • Kolor pelletu- za ciemna barwa może oznaczać to, że był on za długo suszony. Za bardzo wysuszony pellet może mieć zmniejszoną wydajność. Oczywiście należy pamiętać, że pellet dębowy ma ciemny kolor, jednak nie zmienia to jego parametrów.
 • Struktura pelletu- musi być śliska, zbita, ale nie porowata.
 • Zawartość wody- nie może ona być wyższa od 12 procent. Pellet o większej ilości wody może się rozpadać i gorzej spalać.
 • Dodatek sztucznych składników- w dobrym pellecie nie mogą znajdować się sztuczne dodatki.
 • Certyfikaty- DNI PLUS, EN PLUS 1.
 • Zawartość pyłów- musi być jak najniższa.
 • Ciężar właściwy pelletu- powinien wynosić ok 0,60-0,70 kg/l. Oczywiście wartość ta zależy od siły, z jaką prasowany był granulat.
 • Zapach pelletu- pellet produkowany z odpadów drzewnych ma przyjemny zapach drewna. Jeśli wyczuwa się chemiczny zapach, wówczas do opału musiano dodać sztucznych składników, czy też był on produkowanie z niewłaściwego materiału. Złej jakości opał może niekorzystnie odbijać się na pracy pieca, doprowadzając nawet do jego awarii.

Pellet drzewny- zastosowanie

Pellet drzewny wykorzystywany jest przede wszystkim do ogrzewania mieszkań i domów jednorodzinnych. Oprócz tego, będzie doskonałym rozwiązaniem do ogrzania budynków użyteczności publicznej, warsztatów, magazynów czy też do produkcji energii przez energetykę zawodową. Pellet drzewny jest też alternatywą dla drewna. Można nim palić w kominkach, gdyż większość urządzeń jest przystosowana do palenia tym właśnie opałem.

Pellet drzewny- zalety stosowania

Pellet drzewny jest to opał, który stanowi połączenie wygody, czystości i wysokiego komfortu. Łatwo go można magazynować, a ponadto jest to materiał odnawialny uzyskiwany w naturalny sposób. Korzyści z używania właśnie tego opału jest wiele, a jest to między innymi:

 • dostępność,
 • wysoka wartość energetyczna,
 • ekologiczne pochodzenie,
 • oszczędność,
 • komfort użytkowania- łatwe magazynowanie, transport i użytkowanie,
 • czystość oraz estetyka- brak przykrego zapachu, niewielka ilość popiołu,
 • możliwość używania w małych i dużych gospodarstwach,
 • wygodne pakowanie zachowujące ważne właściwości produktu na długi czas.

Oczywiście, aby palić pelletem drzewnym, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego urządzenia. Należy więc zakupić specjalny piec, który wiąże się ze sporym wydatkiem. Warto jednak pamiętać, że taka inwestycja dosyć szybko się zwróci, gdyż korzystanie z pelletu jest jak najbardziej opłacalne. Większość wykorzystywanych paliw również wymaga zakupu właściwych pieców czy kotłów, a także ich systematycznej konserwacji. Ekologiczna alternatywa dla węgla i innych opałów jest opłacalnych rozwiązaniem. Piece najczęściej są wyposażone w specjalny podajnik, w którym mieści się nawet 15 kg pelletu.

Pellet drzewny a ekologia

Drewniane granulki stają się coraz popularniejsze również w naszym kraju. Właściciele domów, jak i firm doceniają ich wysoką wydajność, oraz wygodę użytkowania. Ponadto, pellet jest wybierany często z uwagi na możliwość obniżenia kosztów ogrzewania. To produkt łatwy w transporcie. Odznacza się niską zawartością wilgoci oraz szkodliwych dla środowiska substancja, a przy tym ma wysokie właściwości energetyczne. Oprócz tego pellet drzewny jest nazywany paliwem ekologicznym o prawie zerowej emisji dwutlenku węgla, co jest jego niewątpliwą zaletą, zwłaszcza teraz kiedy to mówi się tyle o ekologii.

Pellet drzewny- wygodne przechowywanie opału

Pellet drzewny dzięki swoim unikalnym właściwościom i postaci granulatu, jest paliwem, które można z łatwością składować. Jest on dostarczany w bardzo komfortowych i poręcznych opakowaniach. Worki po kilkanaście kilogramów można z łatwością przenosić. Co ważne, paliwo to nie wilgotnieje i nie ulega samozapłonowi. Właśnie dlatego może być w sposób bezpieczny przechowywane również w komórkach czy garażach. Długo przechowany także nie traci swojej właściwości spalania i kaloryczności. Pellet drzewny wytwarzany jest z drewnianych odpadów, ale co ciekawe i tak jest on wydajniejszy od drewna. Właściwie wysuszone drewno umożliwia na uzyskanie ok. 4,4 kW energii cieplnej ze spalenia 1 kg paliwa. Jeśli chodzi o pellet drzewny, jest to nawet 5 kW z kilograma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *